Utku Ayyarkın: 16 bin kişilik bir aileyiz!

Kuruluşunun ilk yılında büyük bir başarıya imza atan ve voleybolseverlerin dünyanın en iyi ligleri arasında gösterdiği Sultanlar Ligi’ne yükselen Aras Kargo Spor Kulübü en büyük alkışlardan birini haketti. Bu büyük başarıyı bir de kulüp Başkanı Utku Ayyarkın’dan dinledik…

– Öncelikle tebrik ederiz. Aras Kargo ilk sezonunda Sultanlar Ligi’ne çıktı. Neler hissediyorsunuz?

“Cumhuriyetimizin 100., kuruluşumuzun ise ilk yılında, Sultanlar Ligi’ne çıkmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türk sporu adına önemli bir adım attığımızı düşünüyorum. ‘Voleybolun heyecanını taşıyoruz’ diyerek çıktığımız bu yolda, Milli Takımlar seviyesinde ‘zeki, çevik ve ahlaklı’ sporcular yetiştirmek öncelikli hedefimiz. Güzel bir sezonun sonunda, üstün bir performans göstererek markamız ile artık dünyanın bir numaralı ligi olan Sultanlar Ligi’ne çıktığımız için gururluyuz. Aras Kargo Spor Kulübü’nün hayata geçmesinde emeği olan tüm yöneticilerimizi tebrik ediyorum. Biz profesyonellerin işi doğru yolu oluşturmak. Bunda başarılı olduğumuzu gördük. Bunun yanında, bu yolda hız yapmak, koşmak ise sporcularımız ve teknik kadromuzun işi. O yüzden başantrenörümüz Suphi Doğancı’ya, teknik kadromuza ve birbirinden yetenekli oyuncularımıza teşekkür ediyorum. Gencecik, pırıl pırıl emekleriyle bizi gururlandırdılar.”

– Sultanlar Ligi, Avrupa’nın hatta dünyanın en iyi ligleri arasında gösteriliyor. İlk sezonda bu lige çıkmayı nasıl başardınız?

“Voleybolda, son dönemde aldığımız başarılarla dikkatleri ülkece üzerimize çekmeyi başardık. Çok kıymetli takımların olduğu, zorlu rakiplerimiz olacak. Güçlü bir kadroya, enerjisi yüksek bir ekibe sahibiz. Sporcularımız, teknik ekibimiz ve yönetim kadromuz hedeflerimize ulaşmak için durmadan çalıştılar. Bu çalışmanın karşılığı da Sultanlar Ligi oldu.”

– Birçok spor branşını, kulübü destekliyorsunuz. Peki bu hikâye nasıl başladı, nasıl buralara geldi?

“Türk sporunu her sahada ve renkte destekliyoruz. Voleybolun da uzun yıllardır destekçisiyiz. Gördük ki, Filenin Sultanları’nın son dönemde uluslararası aldığı başarılar, gençlerimize ilham oldu. Biz de elimizi daha fazla taşın altına koyduk ve bir kulüp kurmaya karar verdik. Uzun vadede hedefimiz, sporcu yetiştiren altyapıyı güçlendirerek, Türk sporunun uluslararası alanda başarısına daha fazla katkı sunabilmek.”

– Bu yola çıkarken sporcusu, teknik ekibi ve taraftarıyla örnek bir spor kulübü olmak istediğinizi söylemiştiniz. Başarı geldi, peki sizce diğer hedeflerden hangileri başarıldı?

“Aras Kargo’nun kültüründen aldığı güçle, çalışma arkadaşlarımızın aidiyet duygusunu geliştirmek bizim öncelikli hedeflerimizden biriydi. Biz 16 bin kişilik bir aileyiz. Türkiye’nin her yerindeyiz, 81 ilde ve neredeyse tüm ilçelerde. Bizim için deplasman yok. Bunu da gösterdiğimizi düşünüyorum. Bundan sonra Sultanlar Ligi’nde oynayan rakiplerimiz de bunu hissetmeli. Biz ‘her yer evimiz’ diye oynuyoruz.”

– Yeni sezon için voleybol severlere bir mesajınız var mı?

“Sultanlar Ligi şu an dünyanın en kıymetli ligi konumunda bulunuyor. Bu sporun zirvesi diyebileceğimiz bu organizasyonda İzmir’den tam 13 yıl sonra bir takım mücadele etmiş olacak. Tüm İzmirlilere bu ayrıcalığı yaşatacağımızdan dolayı da büyük memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca Aras Kargo Spor Kulübü olarak da tüm voleybol severlerin desteğini bekliyor, keyifli ve centilmence bir sezon olmasını diliyorum.”

“SPORUN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜNE İNANIYORUZ”

– Sporun bu kadar içinde olmak Aras Kargo’ya neler kazandırıyor?

“40 yıldan uzun bir süredir ‘Önem Taşır’ sloganıyla Türkiye’nin dört bir yanına hizmet götürüyoruz. Sadece sunduğumuz hizmetlerde değil, çevreye, topluma, insana katkı sunmak üzere yaptığımız çalışmalarla da değer üretmeye gayret ediyoruz. Yediden yetmişe herkesin ortak değeri olan sporun, birleştirici gücüne inanıyor, bu duruşumuzun marka imajımıza katkı sağladığını düşünüyorum. Parkede takımımızın kenetlendiğinde ne kadar başarılı olduğunu tüm sporseverlere göstermiş olduk. Bu gücü salonların dışına çıkarıp çalışanlarımıza da sirayet ettirmek en önemli hedeflerimizden bir tanesi. ‘Araslar’ olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kenetlenerek en iyi olma misyonumuza destek olacağına inanıyoruz. Ayrıca voleybol, hem ülkemizde hem de uluslararası arenalarda bizleri gururlandıran birçok anı biriktirmemize neden olan oldukça itibarlı bir spor dalıdır. Biz de bu itibara had safhada önem veren bir kurum olarak, voleybol ile ortak bir paydada buluştuğumuzu düşünüyoruz.”

“ÖNCE LİGDE BAŞARI SONRA AVRUPA’DA”

Utku Ayyarkın, önce ligde üst sıraları, ardından da Avrupa’da yer almayı istediklerini söyledi. Aras Kargo Spor Kulübü Başkanı ayrıca okullar açarak geleceğin yıldızlarını yetiştirmek istediklerini vurguladı.

– 1. Lig’de de zorlu takımlar vardı. Fakat Sultanlar Ligi farklı bir kulvar. Yeni sezonda neler hedefliyorsunuz?

“Ülke olarak kadın voleybolunda yalnızca liglerimizin kalitesiyle değil, uluslararası arenada elde ettiğimiz başarılarla da ön plandayız. Öncelikle, Avrupa’da şampiyonluklar yaşayan rakiplerimizin olduğu Sultanlar Ligi’nde üst sıraları hedefliyoruz. İlerleyen dönemde ise takımımızın ülkemizi Avrupa’da temsil edecek seviyeye ulaşmasına çalışacağız.Öte yandan, Aras Kargo Spor Okulları açarak geleceğin voleybolcularını, geleceğin hocalarını, geleceğin hakemlerini bu okulda yetiştirmeyi arzu ediyoruz. Bu misyonla şimdi yeni bir yolculuk bizim için başlıyor. Umarım başarılı oluruz.”

– Birçok takıma baktığımızda bir ya da daha fazla yıldız oyuncuya sahip. Aras Kargo’nun ilk hedefi sporcu yetiştirmek mi olacak, yoksa yeni transferler yapılacak mı?

“En küçük yaş gruplarından başlayarak genç voleybolcularımıza en bilimsel yöntemlerle spor eğitimlerini vermek ve spor okullarındaki genç voleybolcuları A Takım’a çıkarmak planlarımız arasında yer alıyor. Ancak ligde de güçlü rakiplerimiz var. Hedeflerimizden şaşmadan, başarıya ulaşmak için adımlar atacağız.”

– Sultanlar Ligi’nde de başarılı olunması durumunda yeni sporcular yetiştirmek için ikinci bir kulüp kurma düşünceniz var mı?

“Sultanlar Ligi’ndeki hedefimiz, üst sıralarda yerimizi alabilmek. Sporcularımızı Aras Kargo Spor Kulübü çatısı altında yetiştirmeyi hedefliyoruz ve altyapımızı bu temel üzerine kuruyoruz. Şu an için ikinci bir kulüp, öncelikli hedeflerimiz arasında yer almıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x